Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie

 Logo szkoły

49-100 Niemodlin

ul. Boh. Powstań Śl. 34A

tel. 774606386

Wyszukiwarka

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025

  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”- wieloletni program na lata 2021 – 2025 został uchwalony przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
    Operatorem Priorytetu 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek interwencji 1.1 – Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych do bibliotek publicznych jest Biblioteka Narodowa, natomiast głównym celem jest zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek publicznych oraz wzrost dostępności nowych publikacji.
    Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie wraz z filiami w Graczach i Rogach  uczestnicząc w programie zrealizowała główne założenia „Priorytetu 1” poprzez stały dopływ nowości wydawniczych do Biblioteki oraz systematyczne i  sukcesywne aktualizowanie zbiorów bibliotecznych. Na zakup nowości znaczący wpływ mieli nasi czytelnicy, ponieważ przy doborze literatury i realizacji zakupów braliśmy pod uwagę ich sugestie i preferencje czytelnicze.  Oferta czytelnicza skierowana jest  do czytelników w każdym wieku. Księgozbiór Biblioteki wzbogacił się między innymi o nowe tytuły z literatury pięknej, beletrystyki, bajek, wierszy i opowiadań, literatury popularno-naukowej, odpowiadając na zapotrzebowania  nauczycieli, studentów, uczniów, najmłodszych  i ich rodziców, co ma duży wpływ na rozwijanie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Zakupione publikacje prezentowane są w zakładce „nowości” na stronie internetowej Biblioteki , co  znacznie ułatwia dostęp do informacji o nowościach w zbiorach naszej placówki oraz na profilu społecznościowym Facebook.  Zwiększony udział nowości wydawniczych w księgozbiorze Biblioteki miał decydujący wpływ na wzrost aktywności czytelniczej mieszkańców miasta i gminy Niemodlin.

Trochę statystyki – zakupiono:

  • 2021:  w ramach dotacji 345 woluminów (8.077 zł), ze środków własnych 666 woluminów  (15.000 zł),
  • 2022: w ramach dotacji 312 woluminów (8.077 zł), ze środków własnych 631 woluminów  (15.000 zł),
  • 2023: dostaliśmy dofinansowanie na kwotę 8.077 zł przy wkładzie własnym 15.000 zł.