Spotkanie DKK 24.06.2024
2024-07-08
Omawiane książki:
”Chłopki.Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel – Frydryszak
„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” – Natalia De Barbaro
Co łączy, a co dzieli te dwie pozycje książkowe, które omawiałyśmy w pewien słoneczny, letni poniedziałek.
Książki o kobietach, choć poruszające zupełnie różne aspekty kobiecości, społecznej hierarchii i losu.
Pierwsza z nich to „Chłopki...” J. Kuciel- Frydryszak, która zdobyła nagrodę Książki Roku w 2023 r, przez Magazyn Książki. Pozycja stała się fenomenem społecznym i zyskała popularność wśród czytelników naszej biblioteki, a więc i przy okazji spotkania czytelniczek naszego Klubu stała się tematem żywej dyskusji. Wszystkie pochodzimy od chłopek, i nie jest to bez znaczenia dla dróg jakie przeszłyśmy w naszych poszczególnych życiach – taka to ostateczne konkluzja miała miejsce gdy już każda z nas opowiedziała swoje wspomnienia z wczesnego dzieciństwa, gdy jeździło się do babć na wakacje a przy okazji na sianokosy. Picie wody ze studni, jedzenie ziemniaków z parnika czy chleba upieczonego w domowym piecu ze swojskim masłem i popitym swojskim mlekiem to tylko piękny obraz naszych wspomnień ale niekoniecznie już naszych babek i matek.
Natomiast książka o pięknym tytule „Przędza...”Natalii De Barbaro, w której autorka zabrała nas w podróż po zawiłych ścieżkach życia, po to aby wyzwolić się z pewnych więzów, w których tkwimy, by odnaleźć tytułową wolność, która pozwoli się cieszyć się pełnią codziennej egzystencji. Pod wpływem przemyśleń autorki ale także i prowadzonych przez nią warsztatów oraz korespondencji jaką prowadzi z kobietami, książka ta stała się przewodnikiem jak wyrwać się z różnych niekomfortowych sytuacji, w których czasem jesteśmy uwikłane, a uświadomienie sobie własnych ograniczeń narzuconych nam kulturowo oraz swoich potrzeb pozwala wyrwać się ze stagnacji i unieruchomienia, a co za tym idzie ruszyć dalej przez życie.
Temat naszych babek „wbitych” w schematy społeczno kulturowe, ograniczane przez swój status społeczny, częstokrotne uwikłane wieloma zależnościami, od miejsca urodzenia do braku wykształcenia, od braku możliwości podjęcia decyzji, która mogłaby ten ciężki los odmienić - do pogodzenia się z tym, jaką ten los przygotował im drogę i jak współczesne kobiety mogą niemalże już wszystko, oraz jak będą żyły nasze córki czy wnuczki, był omawiany przez nasze klubowiczki z wielkim zapałem.