Wystawa „Leopold Tyrmand. Wolność jest w (na) Tobie”

Utworzono: czwartek, 06 maj 2021

Zapraszamy do Czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemodlinie na wystawę „Leopold Tyrmand. Wolność jest w (na) Tobie", która poświęcona została osobie pisarza i jego pasjom.

Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, zmarł 19 marca 1985 w Fort Myers na Florydzie. W naszej pamięci pozostał jako jeden z najbarwniejszych ptaków PRL-u, ikona lat 50., popularyzator i wielki miłośnik jazzu, dandys swoich czasów, który wielką wagę przywiązywał do ubioru, „król bikiniarzy” (który sam się od zjawiska tego odcinał), mistrz autokreacji, który w dużej mierze sam tworzył własną legendę. Jego największym sukcesem literackim był wydany w 1955 roku „Zły”, powieść z wątkiem kryminalnym, której akcja toczy się wokół środowiska warszawskiej chuliganerii.

Zachęcamy do bliższego poznania poprzez naszą wystawę sylwetki pisarza, który w czasach zniewolenia i przytłaczającej szarości, wyrywał się konwenansom, szukał swojej wolności i manifestował ją w miłości do jazzu, kobiet i mody. W Bibliotece dostępne są książki Leopolda Tyrmanda, oraz jego najświeższa biografia: "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie" autorstwa Marcela Woźniaka.

Wystawa została przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Scenariusz wystawy opracowały Aleksandra OkulusBeata Stępniak.