Darmowa książka elektroniczna dla dzieci do pobrania

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu i  Fundacja „Dla Dziedzictwa” zapraszają serdecznie do lektury ebooka „Pan Szpachelka i zagadki historii czyli szalona podróż przez siedem wieków”, autorstwa Czesława Hadamika, z ilustracjami Grzegorza Chorążka.

Jest to zbiór dziesięciu opowiadań dla dzieci, których akcja rozgrywa się w Kielcach, Chęcinach, Ogrodzieńcu, Katowicach, Tychach, Opolu, jurajskim Olsztynie oraz w Częstochowie. Oprócz tego książka wzbogacona jest o ilustrowany fotografiami mini-przewodnik historyczny, przedstawiający najważniejsze informacje o dziejach każdej z wymienionych miejscowości. Opowiadania w luźnej i dowcipnej formie starają się przybliżyć czytelnikowi wiedzę o różnych aspektach historii, nieraz mało znanych, a także o postaciach związanych z dziejami i kulturą wspomnianych ośrodków.

Opowiadanie rozgrywające się w Opolu osnute jest wokół postaci księcia opolskiego Władysława II, zwanego popularnie Opolczykiem.

Książka powstała w ramach programu „Kultura w sieci” i uzyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Ebook w formie PDF dostępny jest pod adresem: https://drive.google.com/u/0/uc?export=download&confirm=DIqD&id=1j4bjFOPhzhngE2WKlEo9PzHqhvkgvV47

"Sławny archeolog pan Szpachelka oraz Wojtuś, mały mądrala i chłopiec, który lubi zaglądać w różne czasy i miejsca, przeżyli już niejedną przygodę, czy to na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, czy na Łysej Górze i w innych miejscach województwa świętokrzyskiego.

Tym razem ci niezwykli badacze przeszłości zapraszają na podróż po wydarzeniach rozgrywających się na przestrzeni siedmiu wieków w Kielcach, Chęcinach, Ogrodzieńcu, Katowicach, Tychach, Opolu, jurajskim Olsztynie oraz w Częstochowie. Dziesięć opowiadań w książce Czesława Hadamika „Pan Szpachelka i zagadki historii czyli szalona podróż przez siedem wieków” przeniesie nas w czasy odległe i całkiem bliskie, w miejsca powszechnie znane i zapomniane, przypomni też ludzi i wydarzenia polskiej historii i kultury od XIV do XX wieku. Po Kielcach będzie nas oprowadzał Stefan Żeromski, poznamy też górników ołowiu z góry Karczówki oraz Jana Długosza, największego kronikarza polskiego średniowiecza. W Chęcinach będziemy zwiedzać ruiny królewskiego zamku i poznamy zabawne perypetie królowej Bony Sforza. Zamek Ogrodzieniec pokaże nam, że najgenialniejszym malarzem jest Matka Natura, przypomni też ponurą postać kasztelana Stanisława Warszyckiego. Z kolei w Katowicach zobaczymy jak wielka jest siła śląskiego bluesa, przypomnimy też architektoniczne perły stolicy Górnego Śląska. W Tychach czeka nas dalszy ciąg opowieści o śląskim bluesie, bo właśnie tam startował do wielkiej kariery zespół Dżem i Ryszard Riedel, będzie też dużo o niepospolitej architekturze miasta. Za to w Opolu cofniemy się do XIV wieku i opowiemy o księciu Władysławie Opolczyku, jednej z najciekawszych postaci polskiego średniowiecza. W zamku Olsztyn koło Częstochowy będziemy opowiadać o wspaniałej studni zamkowej, ale wspomnimy też o wybitnych filmach fabularnych, które były tam realizowane. Wreszcie w Częstochowie zwrócimy uwagę na nieistniejący już zamek króla Kazimierza Wielkiego na Jasnej Górze. Książka jest uzupełniona o mini-przewodnik historyczny, zawierający ważne informacje o dziejach miejsc, w których rozgrywa się akcja opowiadań.

Opowiadania zebrane w tomie to kontynuacja przygód pana Szpachelki i Wojtusia, opisanych w książkach "Pan Szpachelka i zamczyska Jury", Kielce 2016, oraz „Świętokrzyskie Pomniki Historii. Pan Szpachelka i podróż przez sześć żywiołów", Kielce 2017."

Z recenzji książki