14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie włączyła się w akcję upamiętnienia 80 rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz.

Dnia 14 czerwca 1940 r. Niemcy wywieźli z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęły 292 osoby, a los 111 osób pozostaje nieznany.

W ramach upamiętnienia tego wydarzenia w dniach 12 i 15 czerwca w holu biblioteki prezentujemy krótki film, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, zatytułowany "To był twardy Polak. Świadek terroru".

Zapraszamy!