„Wróżby andrzejkowe w bibliotece”

„Karty to nie żarty”

Z wielką radością z kart Ci powróżę -

Król Ci zapewni długie podróże,

As Ci bogactwa ogromne wskaże,

a Dama mądrość przyniesie w darze,

Walet oznacza, że spotkasz księcia.

Lecz czy to prawda? Nie mam pojęcia...

Wieczór andrzejkowy uważano za najlepszy czas na wróżby. To właśnie wtedy przepowiadano przyszłość ze znaków na niebie, z wyglądu i zachowania roślin i zwierząt, z różnych przedmiotów codziennych i niecodziennych.

Z okazji andrzejkowego święta w Oddziale dla dzieci zostały zorganizowane spotkania poświęcone ludowym zwyczajom i obrzędom. Uczestniczyli w nich licznie uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Niemodlinie.

Dzieci nie tylko wysłuchały andrzejkowego opowiadania, ale też  obejrzały prezentację oraz z ogromnym przejęciem brały udział w przygotowanych wróżbach tj.: wychodzenie butów za próg, kto kim zostanie w przyszłości?, wróżba z kubeczkami, zwierzątko i ja, znaki zodiaku, o czym marzysz?, szczęśliwy los.

Wspólne wróżby i zabawy w bibliotece dostarczyły dzieciom wielu emocjonujących przeżyć; było gwarno, wesoło i magicznie.